ČOS podporuje sbírku na pomník bratru Sedláčkovi

Česká obec sokolská podporuje vznik pomníku armádního generála Tomáše Sedláčka, statečného muže, vlastence a opravdového sokola. Na zbudování tohoto pomníku byla vyhlášena veřejná sbírka.
Válečný veterán armádní generál Sedláček, který se stal symbolem a vzorem pro vojáky novodobé české armády, se vždy hrdě hlásil ke svému sokolství a sokolem byl nejen slovy, ale i činy a stal se příkladem pro mladou sokolskou generaci. Po obnovení Sokola po roce 1989 byl starostou T.J. Sokol Lázně Toušeň a následně čestným předsedou této jednoty. Bratr Tomáš Sedláček zemřel ve věku 94 let několik týdnů po XV. všesokolském sletu – 27. srpna 2012. Krátce po jeho smrti se rozhodli ti, kteří se s ním dobře znali – vojáci Posádkového velitelství Praha, vytvořit bustu armádního generála Sedláčka, která bude trvalou připomínkou jeho osobnosti i činů, které pro vlast vykonal. Tento pomník má být umístěn v areálu Posádkového velitelství. NA zhotovení návrhů památníku se podílela Akademie výtvarných umění, když akademický sochař Petr Siegl pověřil vypracováním návrhu – portrétní busty – své žáky. V prosinci loňského roku komise složená ze zástupců Posádkového velitelství Praha, vojenských historiků a rodinných příslušníků rozhodla o vítězství návrhu Petra Laciny.
Ze sbírky budou financovány přípravné práce, vlastní výroba, instalace památníku a jeho následná údržba.
Armádní generál Tomáš Sedláček bojoval na východní i západní frontě druhé světové války. Zúčastnil se slavných bojů československých vojáků na Dukle i Slovenského národního povstání. Po válce byl vězněn komunistickým režimem. Plné rehabilitace se dočkal po roce 1989.
I přes zrakový handicap v pozdějším věku dokázal vnášet úsměv ve chvílích, kdy bylo nutné komukoli dodat odvahy a síly.
V roce 1992 se dočkal rehabilitace a byl jmenován do hodnosti generálmajora. V roce 2008 dosáhl na nejvyšší vojenskou hodnost – armádního generála. Byl čestným předsedou Československé obce legionářské. Generál Tomáš Sedláček obdržel nejvyšší státní vyznamenání – Řád T. G. Masaryka. Jeho práci pro Sokol ocenila Česká obec sokolská udělením zlaté medaile.

Označeno v Uncategorized