Co to je RAW food? 0

Pojem RAW food či také RAW strava byl převzat z anglických výrazu raw [ró] v překladu syrový a food [fúd] s doslovným překladem jídlo, volně také strava. V češtině se tomuto způsobu stravování také říká živá strava. Nicméně se anglické označení RAW se jako název pro celý směr stravování docela ujalo. O co vlastně jde?

RAW food vychází z myšlenky, že tepelně upravená strava výrazně ztrácí své výživové hodnoty. Při překročení teploty cca 42° dochází v potravinách ke zničení živin a důležitých enzymů. Navíc při dlouhém vaření potraviny rapidně ztrácí živiny a enzymy jsou kompletně zničeny. Vařená strava se v RAW světě nazývá „mrtvá strava“. Vařená, pečená, smažená jídla navíc kromě nízkých zbylých živin vykazují v těle vedlejší účinky. Vařením se pro naše tělo z potraviny stává neznámá látka. Vyvolá v těle reakci a náš imunitní systém se začne neznámé látce bránit bílými krvinkami. Pokud jsou tyto plané poplachy vyvolávány příliš často – velké množství vařeného jídla vs. minimum syrového – tělo nemůže stíhat bojovat s opravdovým nebezpečím. Především s viry, bakteriemi a cizopasníky. 

Základní myšlenka RAW je konzumovat přirozené potraviny, v kombinacích vhodných pro naše tělo a nejlépe tepelně neupravené.

Jaké jsou typické potraviny a jídelníček RAW stravy?

Největší procento jídelníčku vitariána – člověka,který konzumuje pouze syrovou stravu – tvoří především ovoce, zelenina, saláty a semínka. Poté doplňkově ořechy a RAW sušené plody. Většina pokročilých vitariánů se snaží o mono stravu – jedí pouze jeden typ potraviny (jablka) a ty nemíchají třeba s hruškami.

Po strávení si dá klidně hrušky, semínka, zelený salát. Málo kdy ale dohromady. Například kombinace ovoce – zelenina se vůbec nedoporučuje. Je to z důvodů rozličných trávicích mechanismů v našem žaludku.

Pokud bychom snědli například banán s dýňovým semínkem dohromady, žaludek se musí rozhodnout, co stráví dříve. To druhé mezitím bude čekat a kvasit, než se dostane řada i na něj. 

RAW jídelníček se tedy skládá především z rostlinných potravin bez tepelné úpravy a ve správných kombinacích.

Co v RAW food jídelníčku určitě nenajdeme?

Jak jsme si již ukázali, určitě tam nenajdeme žádná vařená jídla. Pokud tam budou nějaká, tak velmi krátce tepelně upravená. RAW je nejen o správném jídelníčku, ale důležitá je i čistota těla a konzumace co nejpřirozenějších potravin pro tělo.

I když nemusí být výrazně tepelně upraveny, tak v RAW stravě nenajdeme žádné živočišné produkty. Nenajdeme zde ani kapku mléka, gram masa. Také v receptech nenajdete žádné živočišné tuky, másla, sýry apod. Jen vyjímečně zde najdete obiloviny z důvodu vysokého obsahu lepku vyjma ovesných vloček a světlé pohanky.

Vše vychází z tvrzení, že tyto látky nejsou nijak prospěšné pro naše tělo. Zbytečně ho zatěžují při trávení a veškeré živiny, které z nich tělo má, dostaneme lepší cestou. Většina vitariánů jsou také vegani. Středobod, která rozděluje vegany a vitariány je med. Vegani med nejedí, protože je to živočišný produkt, med je ale RAW a obsahuje pro naše tělo cenné látky, tudíž ho vitariáni mohou.

V jídelníčku vitariána nenajdeme tedy žádné potraviny, které zbytečně zatěžují naše tělo. Od masa, přes mléko, obiloviny až například k nenaklíčeným luštěninám, které jsou v nenaklíčené podobě velmi těžce stravitelné.

Výhody RAW stravy

Pokud jste se ještě o RAW nikdy neslyšeli, můžete to pro vás být šok. Většina lidí se jako první ptá, zda ve stravě vitariánů něco nechybí. Obavy jsou ale zbytečné. V raw jíte mnohem pestřejší jídelníček a tělo tak dostane všechny důležité látky, které se v běžné stravě zničí při vaření.

Navíc u živé stravy nedochází k imunitní reakci našeho těla. Nebudete tedy po jídle unavení a budete moci plně fungovat i s plným žaludkem. Díky živé stravě se vaše tělo pročistí, bude mít čas na obnovu a boj s nemocemi, na které doposud vaše tělo nemělo čas.

Ušetříte také spoustu času a energie. Představte si, že vaši potřebu živin pokryje na celý den několik kusů ovoce, porce zeleninového salátu a hrst semínek. Odpadá zbytečně promrhaný čas při vaření. Navíc pokud nakupujete lokální sezónní potraviny – dokážete i ušetřit finance. RAW strava prospívá vašemu fyzickému a psychickému zdraví. Vyzkoušejte trochu odlišný způsob stravy. Třeba na pár dní. 

Nevýhody živé stravy

Výhody převyšují nevýhody. Mezi hlavní nepříjemnosti patří špatná dostupnost živé stravy ve stravovacích zařízeních. Především v menších městech, kde stále fungují na výběru mezi gulášem a svíčkovou. Pokud mají něco zdravého, často to je ryba s bramborem a trochou zeleniny. Co se týče zdravotních nevýhod, je jich minimum. Asi jako hlavní nevýhodu bych uvedl raw v zimním období u našeho podnebného pásu. V zimě můžete mít pocit chladu a můžete mít potřebu si dát něco teplého pro zahřátí. Existují i RAW potraviny, které vás vnitřně zahřejí. Například skořice, či zázvor.

Další nevýhoda především u dlouhodobé konzumace velkého množství jednoduchých sacharidů (banán,ananas, apod.) je, že tělo nestíhá zpracovávat takový nával cukru v krvi a musí produkovat velké množství inzulinu, aby se tohoto cukru zbavil. Může dojít časem k vytvoření problému s játry a inzulinové rezistence. Inzulinová rezistence nicméně trápí většinu současné populace. Více o ni v dalším článku.

Jak přejit na raw v běžném životě?

RAW strava je prospěšná. Jak ji ale zařadit do jídelníčku? Doporučuji postupný přechod. Nejprve určitě vynechte tři hlavní nešvary lidské stravy. Maso, mléko a výrobky obsahující lepek. Již tím uvidíte na svém těle výrazný rozdíl. Pokud navíc přidáte do jídelníčku semínka a ořechy, výrazně se zlepší i vaše mysl. Co se praktického jídelníčku týče, doporučuji si například do zaměstnání vzít tašku plnou libovolného ovoce. Cokoliv seženete. Nejlépe sezónní, v akci apod. To jezte v jakémkoliv množství po celou pracovní dobu. Po pracovní době si zajděte někam na salát. Jsou pouze dvě důležité věci. 1. Nemít nikdy hlad – vždy mějte po ruce kus ovoce, zeleniny, nebo sáček výborného mixu. 2. A ovoce nikdy nejíst po zelenině. Pokud si už jednou dáte ve dni zeleninu, nechte si výrazný rozestup pro ovoce. Úplně nejlépe až na druhý den. 

Shrnutí RAW stravy

Živá strava má nepřekonatelné výhody pro naše tělo. Díky ní dostane tělo oproti vařené stravě konečně pořádnou porci živin, brzy uvidíte rozdíl. U mne například došlo k výraznému zlepšení stavu kloubů. Naprosto mi přestaly „lupat“, ztratil se mi exém na ruce, se kterým jsem dlouho bojoval, nejsem již tolik unavený a stihnu toho mnohem více. Za mne určitě doporučuji alespoň několik dnů vyzkoušet. Je ale důležité poslouchat své tělo. Pokud budete mít na něco velkou chuť, klidně si to dejte. Nikdy se v jídle neomezujte. Tělo si samo řekne, co potřebuje.

Tento článek byl původně zveřejněn na blogu RAWmarket.cz, který jsme po jeho ukončení se svolením převzali.