Jak konzumovat lněné semínko? 0

lněná semínka

Lněné semínko kupujte vždy NEMLETÉ. Pokud se jeho povrch naruší, dochází k velmi rychlé oxidaci a bleskurychle ztrácí své cenné látky. Jak si ukážeme, v tomto článku, rozemletá lněná semínka je důležité sníst nejpozději do hodiny od rozemletí, namixování. Proto určitě nikdy nekupujte mleté lněné semínko a raději si ho umelte – rozmixujte až těsně před použitím.

Vzbuďte lněné semínko ze spánku

Semínko každé rostliny je v přírodě to nejcennější. Rostliny do něj ukládají ty nejlepší látky, aby zajistily další rozmnožení svého druhu. Většinu času jsou ale semínka uspaná tzv. Inhibitory, které mají za úkol rozpoznat správnou dobu pro začátek růstu rostliny. Většinou se děje podle okolní vláhy a teploty. Pokud se semínko začne probouzet k naklíčení, začne produkovat mnoho svých cenných látek. To pro nás znamená, že jsou semínka lépe stravitelná a můžeme z nich získat mnohem více živin pro naše tělo. Jak je aktivovat? Namočte je na alespoň 8 hodin do vody. Poté vodu slijte a propláchněte vodou čistou. Nyní máte aktivní lněné semínko, vhodné k použití.

Je nezbytné narušit jeho slupku

Každé semínko je dobře chráněné před trávicím traktem živočichů. Většinou projde celým tělem bez úhony a díky tomu má skvělé šance k růstu na velmi výživné půdě. Lněné semínko není vy jímkou. Pokud nenarušíme jeho slupku, jen námi projde a nic z něj nezískáme. Proto o aktivování namočením je potřeba ho správně zpracovat. Nástroje ke zpracování je spousta.

1. Můžete ho rozžvýkat

Což vás po chvíli přestane bavit. Navíc lněná semínka mají na povrchu lehký sliz, který dělá semínko kluzké. Asi dopadnete jako toto štěně, které chce rozkousat pevnou botu.

2. Rozemletí v mlýnku na kávu

Bohužel s tímto nemám praktické zkušenosti, zda mlýnek pomele i namočené a kluzké lněné semínko. Budu rád, pokud napíšete své zkušenosti do diskuze pod článkem.

3. Osobně používám výkonný mixér

V začátcích jsem si pořídil tyčový mixér, ale ten ze semínkem neudělal vůbec nic. Brzy jsem ho tedy vyměnil za aktuální Perfect Smoothie G21. Existuje mnoho druhů mixérů. To si když tak necháme na další článek.

4. Vylisovat z něj olej

Existují domácí lisy na semínka, z kterých si můžete vylisovat olej a ihned spotřebovat. Nebo dát do tmavé lahve a do chladna (lednice), klidně i do mrazáku. Maximální doba ke konzumaci takto uskladněného lněného oleje je cca 1 měsíc.

Moc nechápu ty lněné oleje v běžných supermarketech. Vyhněte se tomuto produktu obloukem. Sice jsou v tmavé lahvi, ale v teple a na světle klidně i několik týdnů (možná i měsíců?). Co si takovýto lněný olej může v sobě uchovat? Vždyť to už musí být pomalu fermež na lakování dřeva. A nebo to zakonzervovali teplem, případně nějakou chemií.

Pokud už chcete lněný olej, zvolte třeba olej od Agro-el.cz, sbírají nejprve objednávky a po dosažení dostatečného množství lněné semínko vylisují a ihned zasílají zákazníkům. Dle informací na webu i vybírají vhodné odrůdy tak, aby olej obsahoval maximální množství omega 3.

S čím konzumovat lněné semínko

Aby naše tělo mohlo využít všech cenných látek, je nezbytné zpracované lněné semínko konzumovat společně se sírou. Nebojte. Nebudeme loupat sirky. Síru obsahují i přirozené potraviny. Pro ty, kteří nejste vegani, lze udělat dobrá pomazánka s tvarohem, sýrem a třeba česnekem. Tyto potraviny obsahují velké množství síry. Pokud už jste přešli pouze na rostlinnou ba dokonce na RAW stravu – síru naleznete například již ve zmíněném česneku, cibuli, pórku. Pokud tedy budete vyrábět nějakou vegan-ézu, doporučuji přidat česnek a lněné semínko.

Tento článek byl původně zveřejněn na blogu RAWmarket.cz, který jsme po jeho ukončení se svolením převzali.